Latvijas skolēni no Eiropas Savienības Dabaszinātņu olimpiādes atgriežas ar bronzas medaļām

17.04.2014.

Aprīļa sākumā Atēnās, Grieķijā, noritēja 12. Eiropas Savienības Dabaszinātņu olimpiāde (EUSO). Tajā piedalījās 50 komandas no 25 Eiropas Savienības valstīm, kuru vidū bija arī divas Latvijas skolēnu komandas. EUSO ir olimpiāde, kurā piedalās jaunieši vecumā līdz sešpadsmit gadiem, parādot savas zināšanas dabaszinātnēs (bioloģijā, ķīmijā un fizikā), spēju darboties praktiski un strādāt komandā. Abas Latvijas komandas izcīnīja bronzas medaļas.

Šogad komandām bija jāatšifrē sāls un olīveļļas noslēpumi, jo tās bija veltes, kuras dievi piedāvāja cilvēkiem, kad cīnījās par Atēnu aizbildniecību. Jauniešiem bija jāmēra olīveļļas viskozitāte, gaismas laušanas koeficients, oksidētības pakāpe, ķīmiski jāattīra nātrija hlorīds un jāpēta iespējas ražot biodīzeli ar sālsūdenī augušām aļģēm. Kopā bija jāveic divi laboratorijas darbi, katrs četras stundas garš. Pēc uzdevumiem jaunieši varēja atpūsties dažādās ekskursijās un meistardarbnīcās, satikties ar Grieķijas olimpisko komandu airēšanā un citādi iepazīt viesmīlīgo Grieķiju. Tāpat olimpiāde bija lieliska iespēja satikt un iepazīt daudz citu valstu jauniešus.

Iespēju doties uz šo olimpiādi jaunieši izcīnīja, pateicoties saviem sasniegumiem Latvijas Universitātes Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centra virtuālajā konkursā „Domā! Zini! Mācies!”, sasniegumiem mācību priekšmetu olimpiādēs un rezultātiem atlases kārtā, kas tika rīkota Latvijas Universitātē.

Latvijas komandu sastāvā bija Artūrs Banga (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija), Artis Galvanovskis (Jelgavas Tehnoloģiju vidusskola), Viktorija Vereteņņikova (Rīgas Klasiskā ģimnāzija), Reinis Irmejs (Rīgas Valsts 1. ģimāzija), Arturs Petrovs (Daugavpils Krievu vidusskola - licejs) un Ingus Jānis Pretkalniņš (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija).

Komandas sacensībām sagatavoja Latvijas Universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes speciālisti. Tāpat arī skolēniem devās līdzi trīs mentori, kas katrs pārstāvēja savu zinātņu nozari, lai olimpiādes laikā varētu iztulkot uzdevumus latviešu valodā. Bioloģiju pārstāvēja Agnese Kokina (Latvijas Universitāte), ķīmiju - Mihails Haļitovs (Rīgas Stradiņa universitāte), fiziku – Ata Krūmiņa (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija).

Dalība olimpiādē nebūtu iespējama bez nodibinājuma "Fonds ASNI", Latvijas Universitātes Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centra, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas un nodibinājuma „Izglītības atbalsta fonds” atbalsta.