Skolēni rīko gliemežu „skriešanās” sacensības Latvijas Universitātē

Šī gada 19.maijā notika Latvijas Universitātes (LU) Jauno dabaszinātnieku un matemātiķu līgas pasākums „Daba un zinātne - aizraujoši!”, kurā visas dienas garumā  eksakto priekšmetu darbnīcās savus spēkus pārbaudīja 100 vidusskolēni. Pasākums notika LU Fizikas un matemātikas fakultātes telpās un teritorijā, Zeļļu ielā 8, Rīgā.

Pasākumu organizēja LU Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centrs sadarbībā ar LU paspārnē esošo Jauno biologu skolu, Mazo matemātikas universitāti, E.Birznieka Jauno ģeogrāfu skolu, Jauno fiziķu skolu un Jauno ķīmiķu skolu. Pasākumā tikās 100 aktīvākie vidusskolēni, topošie dabaszinātnieki no dažādiem Latvijas novadiem un pilsētām, kas mācību gada garumā apmeklējuši Latvijas Universitātes organizētās nodarbības skolēniem.

Desmit radošās darbnīcās dalībniekiem, risinot netradicionālus, aizraujošus uzdevumus matemātikā, fizikā, ķīmijā, bioloģijā un ģeogrāfijā, bija iespēja papildināt savas zināšanas un prasmes, kā arī rast izpratni par dabaszinātnēm kā vienotu un perspektīvu nozari, kas balstīta reālā dzīvē un dabas likumsakarībās. Piemēram, bioloģijas radošajā darbnīcā skolēni pārbaudīja parunas „Velkas kā gliemezis!” ticamību, rīkojot gliemežu „skriešanās” sacensības. To gaitā katrs dalībnieks no dažādu sugu un izmēru gliemežiem izvēlējās savu gliemezi  - favorītu, kam uzticēja dalību sacensībās. Tad jauniešiem atlika izmērīt sava favorīta pārvietošanās laiku no punkta A uz punktu B, lai noskaidrotu uzvarētāju. Fizikas darbnīcā dalībnieki pielietoja alpīnisma rīkus, zināšanas, izdomu un pacietību, lai rastu risinājumus, kā maksimāli augstu pacelt savu grupasbiedru, ietaupot spēku. Savukārt matemātikas darbnīcā skolēnu uzdevums, izmantojot mērlentes, hronometru, mērtraukus un citus rīkus, bija noskaidrot, cik ilgā laikā tiktu appludināta LU Mazā matemātikas universitāte, ja būtu aizmirsts aizgriezt ūdens krānus.

Pasākumā „Daba un zinātne - aizraujoši!” LU eksakto nodarbību dalībnieki pirmo reizi tika sapulcināti vienkopus, lai, apvienojot spēkus, veidotu Latvijas Universitātes Jauno dabaszinātnieku un matemātiķu līgu. Tās ietvaros jaunieši guva ieskatu par plašajām LU organizētajām aktivitātēm skolēniem, kas radītas ar mērķi attīstīt prasmes un zināšanas dabaszinātnēs un matemātikā, kā arī rosināt interesi par šīm nozarēm.

Pasākuma organizatori atgādina, ka arī nākamajā mācību gadā ikvienam skolēnam būs iespēja iesaistīties daudzveidīgās LU studentu un mācībspēku rīkotās bezmaksas nodarbībās, konkursos un citās aktivitātēs, lai neformālā atmosfērā papildinātu skolā gūtās zināšanas eksaktajos mācību priekšmetos, pētītu, eksperimentētu, pārbaudītu savas zināšanas, satiktu līdzīgi domājošos, savstarpēji sacenstos un jau laikus iepazītos ar studiju iespējām LU. Interesenti tiek aicināti sekot līdzi informācijai interneta vietnēs www.dzm.lu.lv un www.lu.lv.

Pasākumu atbalstīja Fazer Latvija SIA, AS "Rīgas piena kombināts" un SIA „Baltic Dental Group”.