Latvijas skolēnu komandas ES Dabaszinātņu olimpiādē ieguvušas sudrabu un bronzu

05.05.2015.

Ar bronzas un sudraba medaļām svētdien, 3. maijā, no 13. Eiropas Savienības Dabaszinātņu olimpiādes (EUSO) mājās atgriezušās 2 Latvijas skolēnu komandas. Parādot savas zināšanas bioloģijā, ķīmijā un fizikā, spēju darboties praktiski un strādāt komandā, skolēni olimpiādē sacentās ar 48 komandām no 24 Eiropas Savienības valstīm. Olimpiāde no 26. aprīļa līdz 3. maijam notika Klāgenfurtē, Austrijā, un tajā piedalās jaunieši vecumā līdz sešpadsmit gadiem.

Latviju olimpiādē pārstāvēja Reinis Irmejs (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija), Rihards Puplovskis (Rīgas Valsts 1. ģimnāzija), Edgars Batkovskis (Jelgavas Valsts ģimnāzija), Artis Galvanovskis (Jelgavas Tehnoloģiju vidusskola), Sintija Zepa (Madonas Valsts ģimnāzija), Rūta Ozoliņa (Valmieras Valsts ģimnāzija).

Šogad olimpiādē jauniešiem bija jāveic divi lieli, integratīvi uzdevumi. Pirmajā uzdevumā skolēniem bija jāizlemj, kuru spēkstaciju ir izdevīgāk būvēt kādā Austrijas alpu ciematiņā, ņemot vērā vairāku iespējamo spēkstaciju efektivitāti un to radīto iespaidu uz apkārtējo vidi. Otrajā uzdevumā olimpiādes dalībniekiem bija jāiejūtas detektīvu lomā, šķetinot kādas gleznas izcelsmes noslēpumu. Ar bioloģiskām, ķīmiskām un fizikālām metodēm jaunajiem izmeklētājiem bija jāpierāda, kurš no trim aizdomās turētajiem ir viltojis gleznu. Papildu intensīvam darbam laboratorijās Latvijas komandām bija iespējas iepazīt citu ES dalībvalstu kultūru, doties uz Slovākijas alām, pastaigā pa Alpiem, kā arī piedalīties Austrijas vakarā, kur ikviens varēja mēroties spēkiem ar olimpisko čempionu, tramplīnlēcēju Tomasu Morgernšternu. Jāatzīmē, ka Latvijas komandas pārstāvis Reinis Irmejs sprintā praktiski neatpalika no čempiona.

Iespēju doties uz šo olimpiādi skolēni izcīnīja, pateicoties saviem sasniegumiem Latvijas Universitātes Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centra virtuālajā konkursā „Domā! Zini! Mācies!”, sasniegumiem mācību priekšmetu olimpiādēs un rezultātiem praktisko uzdevumu atlases kārtā, kas tika rīkota Latvijas Universitātē.

Ar naftas produktu transportēšanas uzņēmuma SIA “LatRosTrans” un Latvijas Universitātes Fonda atbalstu komandas sacensībām sagatavoja Latvijas Universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes speciālisti. Skolēniem devās līdzi trīs mentori, kas katrs pārstāv savu zinātņu nozari, lai olimpiādes laikā varētu iztulkot uzdevumus latviešu valodā. Bioloģiju pārstāvēja Agnese Kokina (Latvijas Universitāte), ķīmiju - Mihails Haļitovs (Rīgas Stradiņa universitāte), fiziku – Maksims Sokolovs (Latvijas Universitāte).

Latvija EUSO tiek pārstāvēta jau trešo gadu. Līdz šim augstākais Latvijas komandu saņemtais apbalvojums bijis bronzas medaļas. Komandu dalību olimpiādē katru gadu organizē Latvijas Universitātes Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centrs. Skolēnu lidojumu uz Austriju finansē nodibinājums "Fonds ASNI", Rīgas Valsts 1. ģimnāzija un nodibinājums „Izglītības atbalsta fonds”.

Plašāka informācija par olimpiādi EUSO 2015 interneta vietnē