Konkurss „Domā! Zini! Mācies!” ieinteresējis skolēnus par dabaszinātnēm

12.06.2014.

Trešdien, 11.jūnijā, Rīgas zooloģiskajā dārzā virtuālā konkursa „Domā! Zini! Mācies!” fināla pasākumā tikās 26 erudīti 7. – 9. klašu skolēni.  Dalību pasākumā viņi bija izcīnījuši kā balvu, pusgada garumā regulāri risinot uzdevumus Latvijas Universitātes (LU) Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centra interneta vietnē www.dzm.lu.lv un sacenšoties ar vairāk nekā 500 vienaudžiem no visas Latvijas.

Rīgas zooloģiskajā dārzā jaunieši piedalījās bioloģijas, matemātikas, ģeogrāfijas un vēstures darbnīcās. Bioloģijas darbnīcā viņi iepazinās ar trim Latvijas čūsku sugām, to uztura piramīdu, kā arī kopīgi apgāza dažādus mītus par šiem rāpuļiem. Vēstures darbnīcā skolēni uzzināja daudz jauna par zoodārzu un tā pirmajiem iemītniekiem. Ģeogrāfijas darbnīcā konkursanti, orientējoties ar kompasu, zīmēja zoodārza plānu un uzzināja, cik daudz eksotisku un līdz šim nedzirdētu dzīvnieku mīt katrā no kontinentiem. Savukārt matemātikas darbnīcā jaunieši rēķināja, svēra, kapāja un smalcināja – viņu uzdevums bija aprēķināt dienas barības normu zoodārza bebram Čāpiņam, kuru dienas otrā daļā visiem bija prieks satikt klātienē.

Pēc konkursa atbalstītāju – zobu tehniskās laboratorijas „Mady Dental Lab” sarūpētajām pusdienām Ķīšezera krastā skolēnus gaidīja pārsteigums zoodārza akvārija zālē. Tur viņiem bija iespēja tuvāk iepazīt un sadraudzēties ar prusaku, zarkukaini, tūkstoškāji un bebru Čāpiņu. Daži drosmīgākie konkursa laureāti sev kā kaklarotu pielaikoja arī žņaudzējčūsku.

Noslēgumā visi konkursanti saņēma laureātu diplomus, pasākuma organizatoru LU Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centra ordeņus, zoodārza piezīmju bloknotus, kā arī izglītības uzņēmuma „Lielvārds” dāvanu kartes 10 eiro vērtībā digitālo mācību grāmatu iegādei.

Pēc pasākuma laureāti dalījās gandarījumā, ka konkurss ir vērtīga iespēja gūt jaunas zināšanas, savukārt konkursa fināls – mācīties aizraujošā veidā un satikt domubiedrus. Visi kā viens atzina, ka konkursā labprāt piedalīsies arī nākamajā gadā. Fināliste Anna Jaunzeme no Misas vidusskolas konkursā piedalās jau otro gadu. Meitene stāsta, ka konkursa laikā visinteresantākais un arī vērtīgākais šķiet pareizo atbilžu meklēšanas process – tiekot mērķtiecīgi lietots internets, lasīts žurnāls „Ilustrētā Zinātne” un vēstures grāmatas. Tomēr, ja uzdevumus saviem spēkiem atrisināt neizdodas, palīgā nākot brālis un vecāki. Savukārt Sikšņu pamatskolas skolniece Patrīcija Ance Ošeniece stāsta, ka visvairāk patikušas konkursa bioloģijas tēmas, jo meitenei skolā bioloģija īsti nepadodoties, taču konkursa gaitā šajā mācību priekšmetā nepārtraukti izdevies gūt jaunas zināšanas. Meitene stāsta, ka konkursā piedalījušies arī citi viņas klasesbiedri: „Mums klasē ir sīva konkurence! Katru dienu nākam uz skolu un pārējie jau prasa – vai atbildes aizsūtīji?”

Virtuālais konkurss šogad notika jau piekto reizi. Tas ir ikvienam 7. – 9. klases skolēnam atvērts dabaszinātņu maratons, kas sniedz iespēju gūt jaunas zināšanas, trenēt prātu un sacensties erudīcijā ar vienaudžiem no visas Latvijas. Reizē konkurss ir arī viens no rīkiem, ar kura palīdzību tiek veicināta jauniešu interese par eksaktajām nozarēm. Katru gadu tajā iesaistās vairāk nekā 500 skolēnu.