Latvijai sudraba medaļa starptautiskajā fizikas olimpiādē

43.starptautiskajā fizikas olimpiādē, kas notika Tallinā no 2012.gada 15.jūlija līdz 23.jūlijam, Latvijas dalībnieks Georgijs Treņins no Rīgas 95.vidusskolas izcīnīja sudraba medaļu. Kā atzīst komandas vadītājs, Latvijas Universitātes (LU) Fizikas un matemātikas fakultātes lektors Vjačeslavs Kaščejevs: „Tas ir šī gadsimta Latvijas labākais rezultāts vispasaules fizikas olimpiādē un otra sudraba godalga, vērtējot Latvijas dalību olimpiādē kopumā, jo tikai 1999.gadā Itālijā Kārlis Goba un Uldis Feldmanis ieguva attiecīgi zelta un sudraba medaļas”.

Atzinības rakstus saņēma arī paši jaunākie izlases dalībnieki – Luka Ivanovksis no Rīgas Zolitūdes ģimnāzijas 10.klases un Māris Seržāns no Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas 11.klases.
Pēc starptautiskās fizikas olimpiādes eksperimentālās kārtas beigām Georgijs Treņins devās ceļā uz 44.starptautisko ķīmijas olimpiādi, kas šogad notiek Vašingtonā, ASV.

43.starptautiskajā fizikas olimpiādē Igaunijā piedalījās 378 skolēni no 81 valsts. Tā notika divās pilsētās: skolēni risināja uzdevumus Tartu, bet komandu vadītāji strādāja pie tulkojumiem un uzdevumu labošanas darba Tallinā. Sacensības notika divās kārtās: teorijas un eksperimentālo uzdevumu. Uzdevumu veidotāji Igaunijā bija sarūpējuši āķīgus uzdevumus, kuru risināšana prasīja lielu izdomu, netradicionālu pieeju un nebija atkarīga no veiklības matemātiskajos aprēķinos. Piemēram, skolēniem bija jāaprēķina, kā ar vismazāko piepūli uzmest akmeni uz sfēriskas ēkas jumta, jāizprot, kā no gāzes mākoņa izveidojas zvaigzne. Eksperimentālajā kārtā interesantākais šķita uzdevums, kurā bija nepieciešams ar lāzera palīdzību izpētīt, kā spēcīgs magnēts deformē ūdens virsmu. Ar pilnu uzdevumu tekstu latviešu valodā var iepazīties LU Mazās fizikas universitātes mājas lapā http://skolas.lu.lv/mfu

Liels ieguvums visiem olimpiādes dalībniekiem ir iespēja iepazīt domubiedrus no dažādām pasaules valstīm. Ne mazāk par olimpiādes uzdevumu risināšanu sacensību azartu skolēnos radīja olimpiādes noslēgumā sarīkotais starptautiskais futbola čempionāts.

Latviju 43.starptautiskajā fizikas olimpiādē pārstāvēja pieci skolēni no Latvijas: Luka Ivanovskis (Rīgas Zolitūdes ģimnāzija), Georgijs Treņins (Rīgas 95.vidusskola), Kristaps Znotiņš (Preiļu Valsts ģimnāzija), Andris Gerasimovičs (Daugavpils 10.vidusskola) un Māris Seržāns (Rīgas Valsts 1.ģimnāzija). Komandas vadītāji bija LU Fizikas un matemātikas fakultātes lektors Vjačeslavs Kaščejevs un asociētais profesors Andris Muižnieks.

Latvijas izlases dalību starptautiskajā fizikas olimpiādē nodrošināja Valsts izglītības satura centrs, skolēnu gatavošanā darbu ieguldīja pedagogi, LU mācībspēki un studenti.