Latvijas komanda Starptautiskajā ķīmijas olimpiādē izcīna trīs medaļas un atzinību

Latvijas komanda Starptautiskajā ķīmijas olimpiādē izcīna trīs medaļas un atzinību
Šogad 44. Starptautiskā ķīmijas olimpiāde (IChO 44) notika ASV galvaspilsētā Vašingtonā no 21. līdz 31. jūlijam un tajā piedalījās Latvijas komanda ar četriem skolēniem un diviem mentoriem. Latvijas komandas skolēni 72 valstu dalībnieku konkurencē ieguva vienu sudraba, divas bronzas medaļas un vienu atzinību.

Georgijs Treņins no Rīgas 95. vidusskolas ieguva sudraba medaļu, turklāt labās ķīmijas zināšanas viņam palīdzēja šādu pašu medaļu iegūt arī šī gada Starptautiskajā fizikas olimpiādē. Bronzas medaļas saņēma 12. klašu absolventi Jānis Briška no Jēkabpils Valsts ģimnāzijas un Viktorija Saharuka no Rīgas 40. vidusskolas, bet atzinību ieguva Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas skolēns Ervīns Cauņa. Komandu pavadīja divi mentori – Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadošais pētnieks Juris Fotins un Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātes Vispārīgās ķīmijas laboratorijas vadītāja Skaidrīte Pakule.

Merilendas Universitātes Ķīmijas un bioķīmijas fakultātē notika piecu stundu laboratorijas darbi un teorētiskie pārbaudījumi. Praktiskā darba pirmajā daļā skolēni pētīja acetona jodēšanas kinētiku, izotopu efektu un reakcijas mehānismu, bet otrajā veica mangāna kompleksa sintēzi un noteica tā formulu. Teorētiskajā pārbaudījumā bija astoņi uzdevumi, kuros bija jānosaka bora hidrīdu uzbūvi, platīna izomēru trans efektu, tiomolibdāta veidošanās ietekmi un molibdēna koncentrāciju jūras ūdenī, keramikas supravadītāju materiālu īpašības, DNS struktūras īpašību izmaiņas, nikotīna atkarības ārstēšanas līdzekļa sintēzi, pētīt Dilsa-Aldera reakcijas mākslīga enzīma katalizatoru un policikliskus aromātiskus savienojumus.

„Olimpiāde ir ne tikai sacensības, bet arī iespēja iegūt draugus no visas pasaules. Organizatori bija parūpējušies par ekskursijām, kurās skolēni iepazina pasaulslavenos Smitsona muzejus, Vašingtonas ievērojamākās vietas, arī Kapitolu, NASA centru, devās uz izpriecu parku un citur. Turklāt mūsu komandai vēl viens simbolisks dalībnieks - Lapsa. Tā piedalījās sagatavošanas darbos, laboratorijā lietoja aizsargbrilles. Organizatori olimpiādē Lapsai piešķīra novērotāja statusu. Facebook.com sociālajā tīklā Lapsai ir īpaša saite www.facebook.com/mascotlapsa, kurā var apskatīt tās fotogrāfijas, iepazīties ar komandas ikdienu un dzīvi olimpiādes laikā. Pēc ilgā pārlidojuma un septiņu stundu laika atšķirības olimpiāde bija īpašs un arī ļoti skaists notikums mums visiem,” stāsta Latvijas komandas mentore Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātes pārstāve Skaidrīte Pakule.

Svinīgs olimpiādes noslēgums notika greznajā Džordžtaunas universitātes, kas ir vecākā Romas katoļu privātā universitāte ASV, Gastona zālē. Olimpiādes dalībnieki saņēma apsveikumu no ASV prezidenta Baraka Obamas, kurš novēlēja veiksmi un uzsvēra ķīmijas zinātnes īpašo nozīmi cilvēces attīstībā. Viens no olimpiādes organizatoriem un sponsoriem bija Amerikas Ķīmiķu biedrība, kas ir pasaulē lielākā zinātnieku organizācija ar apmēram 163 000 dalībniekiem.

Skolēnu veiksmīgi olimpiādei sagatavoja pedagogi, Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultātes mācībspēki un Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadošais pētnieks Juris Fotins.

Latvijas komandas piedalīšanos 44. Starptautiskajā ķīmijas olimpiādē Vašingtonā organizēja Valsts izglītības satura centrs, bet atbalstīja uzņēmumi „Grindeks” un „Silvanol”. Par atbalstu skolēnu pateicība tiek izteikta Rīgas domei, „Live Riga”, „Zaļais punkts” un „airBaltic”.


Informāciju sagatavoja:
Skaidrīte Pakule, LU ĶF pārstāve / LU Preses centrs