Krāšņi aizvadīti LU Jauno dabaszinātnieku un matemātiķu līgas svētki

22.09.2014.

Sestdien, 20.septembrī, Latvijas Universitātes (LU) Fizikas un matemātikas fakultātes parkā ap 450 eksaktajās zinātnēs ieinteresētu jauniešu tikās Jauno dabaszinātnieku un matemātiķu līgas svētkos „Daba un zinātne - aizraujoši!”. Lai iepazītos ar LU paspārnē esošajām „jauno universitātēm” un izvēlētos sev saistošākās jaunajam mācību gadam, svētku dalībnieki piedalījās 31 eksakti radošā darbnīcā.

Svētku laikā skolēni darbojās LU Jauno biologu, fiziķu, ģeogrāfu, ķīmiķu skolas darbnīcās, Vides akadēmijas, Mazās matemātikas universitātes, LU Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centra, kā arī  SIA „Metrum” un AS „Latvijas Valsts meži” un SIA „Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts” darbnīcās.

Mazā matemātikas universitāte skolēnus aicināja ieskatīties kāršu triku meistaru pasaulē un kopīgi pierādīja, ka matemātika uzvar maģiju. Biologi pētīja ne tikai sūnas un ķērpjus, bet arī vilku, lapsu, žurku galvaskausus. Ķīmijas darbnīcās, nepārtrauktu sprādzienu un blīkšķu pavadībā norisinājās grandiozi eksperimenti ar uguni. Savukārt ģeogrāfi aizsietām acīm pārvarēja šķēršļu joslu, meklēja "ēdamos" iežus, nodarbojās ar "ģeogrāfu jogu" un pārbaudīja savu gatavību Ģeorallijam. Jauno fiziķu skolas darbnīcā jaunieši iepazinās ar spektroskopiju un darbojās ar hēlija un neona gāzizlādes lampām.

Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centra darbnīcās jaunieši modelēja etanola ražošanas procesu un sacentās ar pašu būvētām automašīnām. Svētku atbalstītājs, uzņēmums SIA „Metrum” skolēnus aicināja „iekāpt mērnieka kurpēs” – „lasīt” dažāda mēroga un satura kartes, sekot līdzi Rīgas pilsētas attīstībai un praksē iepazīties ar mērniecības instrumentu teodolītu. Savukārt AS „Latvijas Valsts meži” un SIA „Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūts” darbnīcā dalībnieki noteica koku sugas, pārvarēja labirintus, trenēja atmiņu un veica vairākus citus uzdevumus, izmantojot koka spēles.

Turpmāk „jauno universitāšu” nodarbības 8. – 12. klašu skolēniem notiks reizi mēnesī katrā no „universitātēm” atsevišķi, piedāvājot plašu aktivitāšu klāstu: konkursus, lekcijas, praktiskas nodarbības laboratorijās un brīvā dabā, eksperimentus un pētījumus. Svētku dalībniece, Valmieras Valsts ģimnāzijas 12.klases skolniece Marta Siliņa, kura apmeklē „Jauno ķīmiķu skolu”, aicina „universitātēs” iesaistīties ikvienu skolēnu, jo tās sniedz cita veida mācīšanās pieredzi: „Mācīties ir jautrāk, atraktīvāk, interesantāk un foršāk, nekā skolā! Ļoti patīk brīvā, neoficiālā gaisotne, kādā notiek ķīmijas eksperimenti.”

Visās „jauno universitātēs” nodarbības ir bezmaksas. Tās notiek attiecīgajās LU fakultātēs, un uz katru no tām var elektroniski reģistrēties „universitāšu” interneta vietnēs. Jauno ķīmiķu skolas nodarbības notiek ne tikai Rīgā, bet arī Jēkabpilī, Valmierā, Valkā, Dobelē, Saldū, Ventspilī, Liepājā, Kuldīgā un Talsos. E.Birznieka Jauno ģeogrāfu skolas nodarbības norisinās Rīgā, Liepājā, Druvā, Valmierā un Rēzeknē. Interesenti tiek aicināti sekot līdzi informācijai interneta vietnēs www.dzm.lu.lv un www.lu.lv.

Pasākumu sadarbībā ar „jauno universitātēm” organizēja LU Dabaszinātņu un matemātikas izglītības centrs, atbalstīja SIA „Fazer Latvija”.