Zibsnij zibakcijā Rādi klasi kopā ar bērzu

Zibsnij zibakcijā Rādi klasi kopā ar bērzu
07.09.2015.

Tu droši vien esi dzirdējis vārdu salikumus klimata mainība, siltumnīcas efekta gāzes, globālā pasiltinšanās ne vienu vien reizi. Zinātnieki ļoti nopietni pēta klimata mainību, un tās radītās sekas uz mūsu dzīvi un sadzīvi.

Viens no visvieglākajiem un vienkāršākajiem veidiem, kā pierādīt, ka klimats mainās, ir novērot dabu jeb veikt fenoloģiskos novērojumus, jo augi un dzīvnieki visjūtīgāk reaģē uz izmaiņām apkārtējā vidē.

Latvijā dabas novērojumi ir veikti jau sen, taču pavisam maz ir datu par dabas izmaiņām rudenī. Zinātnieki vēl joprojām līdz galam nav atklājuši lapu krāsošanās ietekmējošos faktorus, tāpēc palīdzi viņiem un iesaisties dabas vērošanā!

To Tu vari izdarīt divos veidos:

1. 9. septembrī iesaisties zibakcijā „Rādi klasi! ... kopā ar bērzu”. Sameklē skolas apkārtnē bērzu, sameklē klasesbiedrus un kopā uztaisiet vienu skaistu kadru (ievēro, ka kadrā jābūt ne tikai Tev un klasesbiedriem, bet arī pašam bērzam)! Bildi ieliec savos sociālajos tīklos Twitter vai Instagram ar mirkļbirku #raadiklasi, vai arī Dabasdati.lv Facebook lapā un norādi novērojuma vietu (apdzīvota vieta, skola, klase). Iespējams Tava klase laimēs iespēju viesoties modernākajā studiju ēkā Baltijā – jaunajā Latvijas Universitātes Dabas mājā Torņakalnā! 

Aiziet! Meklē bērzu un rādi klasi! Pieņem izaicinājumu!

2. Pievērsies pētījumiem pavisam nopietni iesaistoties ilgtermiņa pētījumā „Fāze. Feno”.

Atrodi tuvākajā apkārtnē vismaz trīs bērzus un/vai kļavas, piešķir tiem savus nosaukumus (vārdus/skaitļus), piemēram, Minjons utml. (veicot atkārtotu novērojumu tam pašam kokam pēc nedēļas, sadaļā "Pievienot novērojumu" izvēlies novērojuma vietu pie "Iepriekš saglabātās vietas");

Reģistrējies dabas novērojumu platformā Dabasdati.lv. Ja Tev ir Android telefons lejuplādē lietotni Dabasdati.lv;

Reizi nedēļā nofotogrāfē visus trīs bērzus un/vai kļavas un par katru no kokiem pievieno atsevišķu novērojumu Dabasdati.lv mājas lapā vai izmantojot mobilo lietotni (instrukcija kā ziņot šeit);

Sadaļā “Statuss”, norādi vai lapas ir sākušas krāsoties / 50% lapu ir krāsainas / lapas sāk krist / nokritušas vai arī atstāj “Neskaidrs (redzēts)”, ja neesi drošs;

Turpini novērojumus līdz lapu nokrišanai vai līdz pirmajam sniegam (jā, jā, tāds pavisam drīz būs...).

Nopietnākos dabas pētniekus rudens beigās aicināsim ciemoties uz jaunās LU Dabas mājas jumta Torņakalnā vērot Rīgu no augšas!

Tu piedalies?
 
Ja dabas novērojumu laikā rodas jautājumi vai neskaidrības, sazinies ar Guntu (28665753) vai Noru (dabasdati@ldf.lv).

Informācijas avots: dabasdati.lv