Noslēgusies atklātā olimpiāde-konkurss "Uzdrīksties! Domā! radi!" 2024

Latvijas Universitātes (LU) Starpnozaru izglītības inovāciju centrs (SIIC) jau sesto gadu rīkoja atklāto olimpiādi-konkursu 4., 5. klašu skolēniem “Uzdrīksties! Domā! Radi!”. 10. maijā LU Akadēmiskā centra Zinātnes mājā notika konkursa fināla kārta, kurā piedalījās 24 komandas no visas Latvijas.

Finālistu vidū bija komandas no Aknīstes vidusskolas, Alūksnes vidusskolas, Ādažu vidusskolas, Cēsu 2. pamatskolas, Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskolas, Daugavpils Valstspilsētas vidusskola (2 komandas), Dāvja Ozoliņa Apes pamatskolas, Galēnu pamatskolas, Jēkabpils 2. vidusskolas, Jūrmalas Pumpuru vidusskolas, Krišjāņa Valdemāra Ainažu pamatskolas, Liepājas Katoļu pamatskolas, Mārupes pamatskolas (2 komandas), Rīgas 84. vidusskolas, Rīgas Iļģuciema pamatskolas, Rīgas Zolitūdes ģimnāzijas, Rīgas Kultūru vidusskolas, Salas vidusskolas, Valmieras sākumskolas, Ventspils Centra sākumskolas (2 komandas) un Viesītes vidusskolas. 

I daļā skolēni pāros pildīja uzdevumus matemātikā un dabaszinībās.

Matemātikas uzdevumu risināšanā veiksmīgākie un līdz ar to balvas nominācijā “Domāšana” ieguva Mārupes pamatskolas komanda “Mārupes gurķīši”. Dabaszinības vislabāk pārzināja un balvu nominācijā “Pētniecība” ieguva Ventspils Centra sākumskolas komanda Saules zaķi”.

II daļā skolēnu komanda kopā veidoja inženiertehnisku objektu – šoreiz tās bija dzirnavas. Dzirnavas senatnē izmantoja vēja enerģiju, lai maltu graudus. Vēja enerģija kustināja dzirnavu spārnus, kas savukārt kustināja zobratus, kuri grieza dzirnakmeni. Viena veida kustības enerģija pārgāja cita veida kustības enerģijā. Uzdevums bija izmantot “vēja” enerģiju, lai paceltu metāla atsvarus. Lielo uzdevumu vislabāk izdevās paveikt Viesītes vidusskolas komandai “Dari, ja vari!”, kura līdz ar to ieguva balvu nominācijā “Inženierdizains”.Kopvērtējumā lielāko punktu skaitu ieguva un Lielo balvu saņēma arī Viesītes vidusskolas komanda “Dari, ja vari!”.

Skolotājiem konkursa laikā bija lieliska iespēja piedalīties 3 nodarbībās LU SIIC ekspertu Ulda Dzērves, Ilzes Cīrules, Andra Nikolajenko un Martas Mikītes vadībā.

Konkura atlāšanas daļā visas komandas uzrunāja Latvijas Universitātes Padomes priekšsēdētāja vietniece Mārīte Seile. Konkursa noslēguma daļā komandas apsveica un atzinīgus vārdus gan skolēniem, gan viņu skolotājiem teica Latvijas Universitātes Botāniskā dārza sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Donova, kura pasniedza balvas nominācijā “Inženierdizains”, “Pētniecība” un “Domāšana”, nodrošinot iespēju uzvarētāju komandu klasēm viesoties LU Botāniskajā dārzā un piedalīties tematiskajās nodarbībās. 

Vēlreiz sakām lielu paldies visiem skolēniem, viņu skolotājiem un konkursa atbalstītājiem un esam droši par veiksmīgu sadarbību arī turpmāk.

Atskats par konkursu: ATTĒLU ALBUMS.

4.-5. klašu skolēnu komandas sacentīsies dabaszinātņu konkursa “Uzdrīksties! Domā! Radi!” finālā

Lai rosinātu skolēnu interesi par dabaszinātnēm, matemātiku un tehnoloģijām, dotu iespēju skolēniem iegūt pieredzi problēmrisināšanā un radīt produktu, 4.-5. klašu skolēnu komandas no visām Latvijas skolām jau sesto reizi tika aicinātas piedalīties Latvijas Universitātes Starpnozaru izglītības inovāciju centra (LU SIIC) rīkotajā atklātajā olimpiādē - konkursā “Uzdrīksties, domā, radi!”. 10. maijā LU Akadēmiskajā centrā notiks konkursa fināla kārta, kurā piedalīsies 24 komandas no visas Latvijas.

Fināla kārta tiek organizēta 2 daļās: 

  • I daļā skolēni pāros pildīs uzdevumus matemātikā un dabaszinībās. 
  • II daļā skolēnu komanda kopā veidos inženiertehnisku objektu.

Atklāto olimpiādi–konkursu “Uzdrīksties! Domā! Radi!” LU SIIC organizē sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru. Balvas skolēniem šajā gadā nodrošina LU Botāniskais dārzs, AS “Smiltenes piens” un SIA “Lāči”.

Atklātā olimpiāde-konkurss "Uzdrīksties! Domā! Dari!" 2024 1. kārtas rezultāti

Paldies komandām par dalību konkursa “Uzdrīksties! Domā! Radi!” 1. kārtā.

Ar pirmās kārtas uzdevumu var iepazīties šeit.

Atklātās olimpiādes-konkursa  pirmajā kārtā komandas veidoja video par tēmu: “Kā viena veida enerģija pāriet citā?”, tajā iekļaujot Scratch vidē veidotu animāciju. Kopā tika iesūtīti 79 komandu video, no kuriem fināla kārtai tika izvirzītas 25 komandas:

Aknīstes vidusskola Laika tērētēji
Alūksnes vidusskola Matemātikas sportisti
Ādažu vidusskola Četri Pelmenīši
Cēsu 2. pamatskola 2+2=2x2
Cēsu pilsētas Pastariņa sākumskola Smartie GANG
Daugavpils Tehnoloģiju vidusskola - licejs Andromēda
Daugavpils Valstspilsētas vidusskola Izcilnieki
Daugavpils Valstspilsētas vidusskola Superčetrinieks
Dāvja Ozoliņa Apes pamatskola Gudrie Četrīši
Galēnu pamatskola Nenormālie pelmeņi
Jēkabpils 2. vidusskola TIEŠI MĒRĶĪ
Jūrmalas Pumpuru vidusskola Gudrais ATAR
Krišjāņa Valdemāra Ainažu pamatskola Ainažu prātnieki
Liepājas Katoļu pamatskola 4 četrīši
Mārupes pamatskola Mārupes gurķīši
Mārupes pamatskola Veiksmīgie mārupieši
Rīgas 84.vidusskola Zvaigžņu komanda
Rīgas Iļģuciema pamatskola RADOŠIE PRĀTNIEKI
Rīgas Zolitūdes ģimnāzija Radošās Vētras
Rīgas Kultūru vidusskola RKV pelmeņi
Salas vidusskola Spārni 
Valmieras sākumskola Čilli pipari
Ventspils Centra sākumskola RIEKSTIŅI
Ventspils Centra sākumskola Saules zaķi
Viesītes vidusskola Dari, ja vari
 

Izvirzītās komandas piedalās noslēguma kārtā 10. maijā Latvijas Universitātes Akadēmiskajā centrā, LU Dabas mājā (Jelgavas ielā 1) un LU Zinātņu mājā (Jelgavas ielā 3, Rīgā).

Fināla I daļa:

Uzdevumu izpilde stacijās šādās jomās: matemātika, dabaszinības. Katra komanda dalās divos pāros. Katrs pāris pārstāv savu komandu citā stacijā. Skolēni kopā ar skolotāju iepriekš par to ir vienojušies.

Fināla  II daļa:

Inženiertehniska objekta (piemēram, auto modeļa, tilta vai kādā cita modeļa) veidošana kopā visai komandai. Par konkrētā objekta izveidi uzzinās pirms uzdevuma.

 

Gatavo skolēnus 4. un 5. klašu atklātai olimpiādei “Uzdrīksties! Domā! Radi!”!

Jau sesto gadu pēc kārtas aicinām pieteikt 4. un 5. klašu skolēnu komandas no visām Latvijas skolām vai interešu izglītības iestādēm! Komandu veido četri skolēni, kuri gatavi izmēģināt spēkus dabaszinātņu, matemātikas un tehnoloģiju pasaulē. 

Tā ir skolēnu iespēja iegūt pieredzi problēmrisināšanā, rīkoties jaunās situācijās, radīt produktu, izmantojot inženiertehnisko domāšanu, un demonstrēt prasmi sadarboties un skolotājiem iegūt idejas aizraujošiem uzdevumiem mācību stundās arī turpmāk.

Olimpiāde sastāv no 2 kārtām:

► Pirmās kārtas (līdz 5. aprīlim) ietvaros komandas sagatavo un iesniedz 2-3 minūšu garu video. Video tēma un ieteicamais sagatavošanas veids tiks paziņoti komandām. Pēc otrās kārtas 25 komandas tiek izvirzītas dalībai finālā. 

► Fināla kārta (10. maijā) tiek organizēta 2 daļās. Kārtas norise - klātienē Latvijas Universitātes telpās vai attālināti katrai komandai savā skolā.

Fināla I daļa:

Uzdevumu izpilde stacijās šādās jomās: matemātika, dabaszinības. Katra komanda dalās divos pāros. Katrs pāris pārstāv savu komandu citā stacijā. Skolēni kopā ar skolotāju iepriekš par to ir vienojušies.

Fināla  II daļa:

Inženiertehniska objekta (piemēram, auto modeļa, tilta vai kādā cita modeļa) veidošana kopā visai komandai. Par konkrētā objekta izveidi uzzinās pirms uzdevuma.

Konkursa nolikums. 

Pieteikt komandu var līdz 2024. gada 12. martam, aizpildot pieteikuma anketu: https://ej.uz/pratnieku-olimpiade_2024

Ar iepriekšējā gada uzdevumiem var iepazīties šeit.

Papildu informācijai:

Sandra Krūmiņa,
tel. +371 29222397
e-pasts: sandra.krumina@lu.lv

Konkursa norisei var sekot līdzi arī:
www.facebook.com/pratnieku.laboratorija

 

Mums ir lieliskas ziņas!

Arī šogad norisināsies atklātā olimpiāde-konkurss “Uzdrīksties! Domā! Radi!” 4.-5. klašu skolēnu komandām, kuras gatavas izmēģināt spēkus dabaszinātņu, matemātikas un tehnoloģiju jomā.

Pieteikšanās un iespēja reģistrēties tiks atvērta 2024. gada 1. martā. 

Līdz reģistrācijas sākumam aicinām iepazīties ar iepriekšējo gadu konkursu norisi un uzdevumiem šeit: https://www.siic.lu.lv/pasakumi/skolenu-konkurss/2023g-atskats/

Šogad atklātā olimpiāde-konkurss norisināsies 2 kārtās. 

Dalība konkursā ir iespēja iegūt pieredzi problēmrisināšanā, rīkoties jaunās situācijās, radīt produktu, izmantojot inženiertehnisko domāšanu, un demonstrēt prasmi sadarboties!

Atklātā olimpiāde tiek organizēta, pateicoties LU Starpnozaru izglītības inovāciju centra un Valsts izglītības satura centra sadarbībai! 

Paldies sakām visiem mūsu atbalstītājiem!